O Chorvatsku

O Chorvatsku

Pojedete do Chorvatska? Pokud to aspoň máte v plánu přečtěte si alespoň pár informací o této krásné zemi na jihovýchodě Evropy. Hned zprvu si nejdříve sdělíme nějaké ty základní údaje o Chorvatsku...

Základní údaje

Státní zřízení: republika (Hrvatska republika - Chorvatská republika)

Správní členění: 20 krajů

Rozloha: 56 738 km²

Počet obyvatel: 4,49 miliónů

Hlavní město: Zagreb (700tisíc obyvatel)

Nejvyšší hora: Dinara (1830m)

Nejdelší řeka: Sava

Úřední jazyk: Chorvatština

Náboženství: 78% římskokatolické, 12% pravoslavné, 10% ostatní

Měna: kuna

 

Moře

Určitě jedna z hlavních věcí před odcestováním do Chorvatska co vás bude zajímat je moře. To je jeden z hlavních důvodů proč vůbec turisti do zahraničí jezdí tak se nato pojďme podívat.

V Chorvatsku se budete ve zdejších vodách setkávat s Jadranským mořem, který má rozlohu kolem 140 tisíc km². Co se týče hlouby tak v oblasti Istrie je Jadran velice mělký a hloubka většinou nepřekračuje 50 metrů. Největší hloubka v Jadranu byla změřena u Južnojadraské doliny a to kolem 1300 metrů. Na Jadranu není příliš rozdíl při přílivu a odlivu a mořské proudy jsou zde prakticky nepozorovatelné. Slanost moře je určována celkovým obsahem soli na kilogram mořské soli. Průměrná slanost jadranu je 38,3 gramu soli na kilogram.

Teplota moře v letním období je velmi vysoká a to okolo 24C° v jižní části a na Istrii dokonce i 27C°. Jadran patří k vůbec nejčistějším regiónům s oblasti Středozemního moře a kvalita vody je zde neustále kontrolována. Moře je krásné, průzračné a teplé co více si přát. Počasí v Chorvatsku na dovolenou je ideální již od května až do října. 

 

Jídlo a pití

V Chorvatsku můžete navštívit nepřeberné množství různých tavaren, restaurací a výběr jídla bude vždy velmi bohatý. Od ryb, pizzy přes jídla z masa na nejrůznější způsobi až po zdejší vyhlášený kozý sýr. Chorvatské pohostinství a výběr jídla je na velmi vysoké úrovni a gurmání si zde určitě přijdou na své.
 

Doprava

Při cestování motorovými vozidly musíte mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a hlavně doklad o pojištění vozidla (zelená karta). Povolená rychlost je zde stejná jako u nás. Dálniční poplatky jsou vybírány formou mýtného. Povrch silnic není v nějakých místech zrovna v dobrém stavu a tak doporučujeme jezdit pomaleji se zvýšenou opatrností. Dopravní přestupy řeší v Chorvatsku Přestupkový soud

 

Zajímá vás toho víc? Aktuální informace vždy najdete na našem blogu - Chorvatsko 

Dnešní počasí v Chorvatsku
Více
Počasí v Šibenik Šibenik
°C / °C
počasí Šibenik
Počasí v Poreč Poreč
°C / °C
počasí Poreč
Kurz Chorvatské měny

1 EUR = 24,320
1 HRK = 3,223
Aktuální kurz 05. 04. 2022

Navštivte také

Apartmány v Chorvatsku patří k nejoblíbenější zdejší formě ubytování. Celé Chorvatsko a každá destinace je plná apartmánů, které jsou k dispozici na pronajmutí

Chorvatsko je stále jednou z nejoblíbenější zemí kam jezdí čeští turisté trávit svojí dovolenou. Ovšem zjistit si informace o ubytování v Chorvatsku je poměrně těžké, pokud tedy nemáte nějaké přímé kontakty na majitele objektů, či hotelů.

Proč si vybrat za vaší cílovou destinaci právě dovolenou v Chorvatsku a kam se přesněji vydat? Jeden z hlavních důvodů je klid, který zde panuje, země je v poslední době jak finančně tak ekonomicky celkem v slušném průměru na rozdíl od Řecka, které se topí v dluzích, nebo Egypta, kde zuří nepokoje. Lidé zde jsou velmi milý a k turistům vždy velmi vstřícní a ochotní.

Vybrané ubytování